Stop joc! Empty
MesajSubiect: Stop joc!   Stop joc! Icon_minitime1Dum Apr 20, 2008 1:33 pm

Stop joc! Neaguot5zi2

Rulmentul Urban Brașov a suferit mult la San Sebastian. A pierdut primul joc al sezonului, dar și o jucătoare de bază, pe Woo Sun Hee, care a fost scoasă pe brațe de pe teren.

Miza unei semifinale europene și-a pus amprenta serios pe formația brașoveană. Jocul trupei pregătite de Mariana Târcă a avut carențe, mai ales pe faza de atac, unde linia de nouă metri nu a mai fost motorul echipei.

Rulmentul s-a lovit de o echipă arțăgoasă, bine legată, cu un joc rapid și o circulație foarte bună a mingii. Akaba Bera Bera a început hotărâtă partida, punând în dificultate Brașovul.

Profitând însă de forța de care dispune, Rulmentul a ținut echilibrul și chiar a condus ostilitățile spre finalul primei părți. Cu zece secunde înainte de pauză (scor 14-12 pentru Rulmentul), Brașovul a primit o lovitură grea

Coreeanca Woo Sun Hee a fost împinsă de o adversară și s-a accidentat grav, astfel că nu a mai putut continua jocul. După pauză, brașovencele au pierdut din viteză, dar au avut un portar fenomenal, Natalia Spirova, care a închis poarta și când Rulmentul se apăra în trei jucătoare.

Cum în atac unele sclipiri ale Cristinei Neagu nu au fost suficiente, Akaba Bera Bera s-a desprins la 24-21 (min. 50). Până la final, formația română a încercat să obțină un scor cât mai strâns, lucru pe care l-a și reușit. A rămas totuși cu durerea primei înfrângeri din acest sezon.

Calificarea în finală se va decide sâmbătă (ora 19:00), la Brașov, Rulmentul având prima șansă.