Ce jok jucati : coUNTer-sTRiKe
Reputatie : 1
Puncte : 7
Data de inscriere : 14/04/2008

U Jolidon a câștigat derby-ul cu HCM Baia Mare, 35-30, și visează din nou la Europa Empty
MesajSubiect: U Jolidon a câștigat derby-ul cu HCM Baia Mare, 35-30, și visează din nou la Europa   U Jolidon a câștigat derby-ul cu HCM Baia Mare, 35-30, și visează din nou la Europa Icon_minitime1Dum Apr 20, 2008 1:35 pm

U Jolidon a câștigat derby-ul cu HCM Baia Mare, 35-30, și visează din nou la Europa Amariei8jv2

Ajunsă cu cuțitul la os, trupa lui Gheorghe Covaciu a reușit să se impună pe teren propriu în fața unui adversar adormit parcă de șirul succeselor din retur, HCM Baia Mare, obținând astfel cea de-a doua victorie din 2008 în campionat.

De cealaltă parte, băimărencele au înregistrat prima înfrângere din retur. Cu inimile strânse de frică că ar putea să rateze, în cazul unei înfrângeri, a treie prezență consecutivă în cupele europene, dar orbite de frustrările ultimelor rezultate neconvingătoare, clujencele de la ”U” Jolidon au intrat pe teren cu piciorul pe accelerație și s-au aruncat în ofensivă.

Elena Dincă și Magdalena Paraschiv au trecut ca prin brânză prin apărarea băimărencelor, năucită parcă de avîntul gazdelor, și și-au instalat echipa confortabil la cârma jocului (2-0 min. 2, 8-3 min 12, 15-8 min. 24). Difereța s-a menținut constant la minim 5-6 goluri, iar alb-negrele au intrat la vestiare în avantaj, 19-13, cu gândul la Europa.

Pauza nu a fost însă sfetnic bun pentru echipa universitară, iar victoria lui ”U” a fost pusă pentru prima dată sub semnul întrebării în debutul reprizei secunde. Împinse din spate de o galeria mică, dar gălăgioase venită din Baia Mare, oaspetele au jucat timp de 10 minute impecabil, reușind să înscrie de 3 ori, fără să primească vreun gol.

Astfel, scorul s-a strâns (19-16), dar ascensiunea lui Balint și compania a fost stopată de uraganul Amariei, care nu a mai iertat nimic și a fost aproape să rupă plasa porții cu torpile din afara semicercului, și de golghetera Mihaela Senocico, care a servit la timp porția obișnuită de goluri (30-24 min. 50).

HCM a mai avut o răbufnire cu patru minute înainte de final, când s-a apropiat din nou la 3 puncte (31-28), dar nu a mai avut suflu să întoarcă scorul, iar ultimul fluier al arbitrului a consemnat o victorie izbăvitoare pentru ”U” Jolidon. ”Dacă am fi pierdut, șansele noastre pentru cupele europene ar fi fost egale cu zero. Este o victorie de moral și sper să confirmăm forma bună arătată azi și în meciurile viitoare.

Eu îmi doresc să nu mai pierdem nici un punct” a declarat Mihaela Senocico. În urma rezultatului, ”U” Jolidon a rămas pe locul șapte, dar s-a apropiat la două puncte de Dunărea Brăila, care are și un meci în plus, în timp ce HCM Baia Mare și-a păstrat ultimul loc pe podium.

”Nu este o targedie că am pierdut. Parcursul bun de până acum ne garantează un loc în cupele europene” a precizat Ioan Băban, tehnicianul lui HCM.

”U” Jolidon: Cucuian – Dincă 9, Busuioceanu 8, Senocico 5, Paraschiv 4, Amariei 4, Gherman 1. Au mai jucat: Berei - Bârsan 2, Tudorache 2, Brânzan. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

HCM Baia Mare: Cetățeanu – Stoica 5, Balint 4, Negria 4, Kovacs 3, Herman 2, Rudics. Au mai jucat: Vulturar – Rouă 4, Oșan 3, Geiger 2, Buceschi 2, Pomohaci 1. Antrenor: Ioan Băban.

Data de inscriere : 20/04/2008

MesajSubiect: Re: U Jolidon a câștigat derby-ul cu HCM Baia Mare, 35-30, și visează din nou la Europa   U Jolidon a câștigat derby-ul cu HCM Baia Mare, 35-30, și visează din nou la Europa Icon_minitime1Vin Sept 05, 2008 10:12 pm

pfff U Jolidon a câștigat derby-ul cu HCM Baia Mare, 35-30, și visează din nou la Europa 32337