Reputatie : 1
Puncte : 7
Data de inscriere : 14/04/2008

U Mobitelco, de neoprit! Empty
MesajSubiect: U Mobitelco, de neoprit!   U Mobitelco, de neoprit! Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 6:01 pm

U Mobitelco, de neoprit! Buckmancd5

Dacă pe terenul de fotbal dinamoviștii Dănciulescu și Zicu au îngenunchiat pe “U” Cluj, sub panou echipa universitară i-a pus cu botul pe labe pe câinii roșii. Cu Brad Buckman și Branko Cuic în zi de grație, “U” Mobitelco a învins pe Dinamo la București și visează să abordeze play-off-ul de pe poziția a doua. ”U” Mobitelco a început ca o furtună derby-ul cu Dinamo din capitală și Seals a scuturat plasa coșului din spatele semicercului în secunda 20, dar câinii nu au fost impresionați de reușita americanului și au apăsat repede pe accelerație. Cu primele puncte înscrise de Morban și Tadic, alb-roșii au preluat conducerea pe tabela de marcaj, după care au pus stăpânire pe joc, scorul primei pauze fiind 27-23. Începutul sfertului doi s-a desfășurat după același scenariu și Dinamo s-a desprins chiar la 9 puncte (40-31, min. 15), dar Brad Buckman n-a fost de acord cu ce se întâmplă pe teren și a luat jocul pe cont propriu, și cu dunk după dunk și-a readus echipa în cărțile victoriei până la intrarea la cabine, 46-44. La reluare, Dinamo s-a distanțat din nou la 8 puncte (55-47, min.24), dar odată cu ieșirea lui Fometescu, trimis de Vinereanu pe bancă pentru a evita comiterea celei de-a cincea greșeli personale, jocul gazdelor s-a rupt, iar clujenii au declanșat sprintul spre răsturnarea scorului. Dinamoviștii au intrat în avantaj în ultima pauză, 60-59, grație coșului de trei puncte a lui Hadjibulic, dar sfertul al patrulea a avut un singur vătaf-”U” Mobitelco (67-60 min. 32, 71-67, min. 36, 75-74, min. 38). Meciul ar fi putut fi împins în prelungiri, dar Seals a interceptat ultimul atac al câinilor, pecetluind astfel victoria lui ”U”. Cea de-a opta consecutivă în era Baldwin! ”Nu am jucat foarte bine în apărare, sunt prea multe puncte primite pe tabelă. Dar, până la urmă este important că am reușit să strângem rândurile la timp. Sunt încântat de victorie!” a punctat la final Tab Baldwin. Pentru a intra în play-off de pe locul doi în clasament ”U” Mobitelco trebuie să câștige ultimele două meciuri din sezonul regulat, cu CSM Oradea și CS Otopeni, iar CSU Atlassib să piardă atât acasă cu Elba, cât și în deplsare la Târgu-Mureș.